Państwowa Komisja Wyborcza podjęła decyzję w sprawie kart do głosowania. Podczas najbliższych wyborów samorządowych (21 października) wyborcy otrzymają kartę w formie tzw. płachty.

Podjęliśmy dzisiaj decyzję. Będzie to karta w postaci tzw. płachty, chociaż to już nie będzie płachta w rozumieniu takim, jak miała być w oparciu o przepisy sprzed nowelizacji – poinformował w poniedziałek, 27 sierpnia, Wojciech Hermeliński, przewodniczący PKW. Nowe karty mają być nie tylko wygodniejsze dla wyborców, ale także znacznie ułatwić pracę członkom komisji wyborczych oraz zmniejszyć możliwość fałszowania głosów.

Wątpliwości budzi rozmiar płachty, a co za tym idzie jej funkcjonalność. – Kodeks wyborczy zmienił zasady liczby kandydatów. Kiedyś można było zgłaszać dwa razy tyle kandydatów, ile jest mandatów, teraz można zgłaszać tylu kandydatów, ile jest mandatów w danym okręgu, plus dwa. W związku z tym karty będą mniejsze, będą miały rozmiar od A4 do A2, więc nie będą tak wielkie, jak pierwotnie przewidywana A0, która była naprawdę ogromną płachtą – uspokaja Hermeliński.

Wprowadzenie płacht nie oznacza jednak całkowitego wycofania kart w formie książeczek. Tego typu kartę otrzymają wyborcy, gdzie liczba komitetów na liście wyborczej będzie większa, niż 20. Jak podkreśla Hermeliński w takich przypadkach nie udałby się zmieścić całej treści na płachcie, stąd konieczność wydawania tzw. książeczek. Tego typu karty nie będą jednak przeważać podczas jesiennych wyborów.

Wzory kart można obejrzeć na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here