Wieś Nowosolna w Polskiej Kronice Filmowej z 1946 roku

Wzmianka o wsi Nowosolna pojawiła się w 6. odsłonie Polskiej Kroniki Filmowej z 1946 roku. Okazało się, że Nowosolna, jako pierwsza wieś w powiecie łódzkim, wywiązała się z obowiązku świadczeń rzeczowych.

Czytaj więcej...

W stronę Byszew (cz. II)

Mieszkaliśmy – wszyscy chłopcy – na górce, w dwóch niedużych pokojach, mieszczących się pod dachem stylowego dworu byszewskiego. Przerabiałem łacinę z następnym po Józiu bratem, Wickiem – ale głównie towarzyszyłem mu w całodziennych jego polowaniach. Przemierzaliśmy na piechotę wzdłuż i wszerz cały obszar Byszew od figury św. Wawrzyńca aż po lasek od strony Dobrej, od Skoszew i małego stawu Poperki, leżącego między Byszewami a Skoszewami, aż do olbrzymiej wsi Nowosolna, będącej niemiecką kolonią, a położonej już w stronie Łodzi.

Czytaj więcej...

W stronę Byszew (cz. I)

Ze wszystkich ludzi i domów, jakie spotkałem w młodości, najważniejszym stał się dla mnie dom w Byszewach, toteż najdłuższy z nim utrzymałem kontakt. Znaczenie jego dla mnie polegało przede wszystkim na tym, że otwierał on przede mną nieznany mi zupełnie świat ziemiańskiego życia, poza tym był on drogą do zaznajomienia się z terenem, na jakim później musiałem żyć i pracować.

Czytaj więcej...

Historia Nowosolnej (do 1945 r.)

Historia powstania Nowosolnej jest owiana nutką tajemnicy. Do dzisiaj trudno jest ustalić, kto naprawdę przybył tu jako pierwszy. Pewne źródła historyczne wskazują, że byli to Niemcy, niestety jednak nieco bardziej usystematyzowana wiedza dotycząca osadnictwa wokół Łodzi pochodzi dopiero z XVIII i XIX wieku.

Czytaj więcej...

Dzieje Nowosolnej

Nowosolna zgodnie z tradycją, powstała w wyniku osadnictwa olenderskiego przypuszczalnie z końca XVIII wieku. W tym okresie mianem olędrów określano osadników różnej narodowości, którzy korzystali z pewnych przywilejów wynikających z prawa stosowanego przez fryzyjskich i niderlandzkich kolonistów np. wolności osobistej, wieloletniej bądź wieczystej dzierżawy gruntów, możliwości przekazania gruntów spadkobiercom. Najważniejszą jednak cechą była zbiorowa, solidarna odpowiedzialność całej gminy olęderskiej za powinności wobec pana oraz szczególny charakter samorządu gminnego. Dlatego wyróżnikiem osadnictwa olęderskiego są kwestie prawne, a nie etniczne, religijne czy gospodarcze, zaś słowo olęder nie jest tożsame z osadnikiem holenderskim.

Czytaj więcej...

Dolina Moszczeniczy (cz. I)

Dolina Moszczenicy[i]

            Moje podróże do Łodzi zacząłem bardzo osobliwie, bo przede wszystkim poznałem okolice Łodzi i to bardzo szczegółowo, a potem dopiero wyprawiłem się piechotą do miasta.

            Okolice Łodzi są bardzo malownicze i w niczym nie przypominają miejscowości podwarszawskich. Ja dostałem się od razu w okolice rzeki Moszczenicy.

Czytaj więcej...

Dolina Moszczeniczy (cz. II)

Dolina Moszczenicy (cz. II)

Jak z tych sielskich pejzaży wyrastała Łódź? To było takie zadziwiające w tym mieście, że takie „złe”, takie prawdziwe, ohydne dziewiętnastowieczne miasto wysuwało się tak bezpośrednio z tych niezapomnianych pól pełnych kamionek i żółtych od łubinu.

Przemierzyłem te pola wszerz i wzdłuż, zawsze mając ten czarny obłok nad miastem na horyzoncie.

Czytaj więcej...

Miejsce na Twoją reklamę

 

reklama@echanowosolnej.pl

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Reklama

Aktualnie gościmy

Odwiedza nas 61 gości oraz 0 użytkowników.