Nowa koncepcja obwodnicy Nowosolnej [ARCHIWUM]

Jest nowa koncepcja obwodnicy Nowosolnej. W czwartek (6 lutego), podczas specjalnego spotkania z dziennikarzami, władze Łodzi zaprezentowały projekty zmian do Studium Systemu Transportowego Łodzi.

 

Kliknij, żeby otworzyć całą mapę w nowym oknie >>>

 

Priorytetową inwestycją jest obwodnica Nowosolnej, która pomoże nie tylko zmniejszyć ruch na terenie osiedla i ulicy Brzezińskiej, ale także odciąży Strykowską, Wojska Polskiego oraz Rondo Solidarności. Obwodnica w nowym śladzie będzie niemal dochodzić do ulicy Jugosłowiańskiej, by później rozdzielić się w kierunku Brzezińskiej lub Pomorskiej, gdzie planowany jest łącznik z ulicą Puszkina. Zmieni się także charakter ulicy Brzezińskiej (od Rynku Nowosolna do Sikawy), która stanie się drogą lokalną z ograniczonym dostępem dla samochodów ciężarowych, nowymi chodnikami, ścieżkami rowerowymi oraz wyniesionymi przejściami dla pieszyc

Dzięki nowej koncepcji obwodnicy zyska także ulica Pomorska (od Rynku Nowosolna do granic administracyjnych osiedla), która w końcu doczeka się remontu. - Ten odcinek drogi niestety ma już swoją techniczną przydatność za sobą – komentuje stan Pomorskiej Radosław Stępień. Zaprezentowany wariant obwodnicy pozwoli na chwilowe wyłączenie z ruchu Pomorskiej i przeprowadzenie na niej gruntownego remontu.

- Tym samym zakończyłaby się potężna dyskusja, zarówno z mieszkańcami Sikawy, ulicy Budy, jak i grupami mieszkańców, które protestowały przeciwko budowie obwodnicy w tym śladzie. Bardzo uważnie wysłuchaliśmy mieszkańców oraz ekspertów, ale żeby rozwiązać te dwa problemy na raz, czyli ruch drogowy i interesy mieszkańców, konieczna była całkowita zmiana koncepcji przebudowy układu ruchu - podsumowuje Stępień. Jednak, jak podkreślają władze Łodzi, nowa koncepcja obwodnicy Nowosolnej będzie funkcjonować dobrze, ale pod warunkiem, że zostanie zrealizowana w całości, a do tego są potrzebne znaczne środki finansowe. Miasto będzie się starać o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych na lata 2014-2020.

W najbliższym czasie mieszkańców osiedla Nowosolna czeka spotkanie z władzami Łodzi w sprawie nowej koncepcji obwodnicy. - Teraz naprawdę mamy o czym rozmawiać i teraz możemy poważnie usiąść z mieszkańcami, pokazać im planowane przebiegi, powiedzieć, jak według tej koncepcji będzie wyglądało skrzyżowanie w Nowosolnej, remont ulicy Pomorskiej, czy nowy charakter Brzezińskiej – mówi Stępień. Zebranie ma się odbyć na terenie osiedla w ciągu dwóch tygodni od czwartkowej prezentacji. 

Jak podkreślają władze miasta, zaprezentowane podczas spotkania rozwiązania nie są ostateczną decyzją podjętą w sprawie konkretnej inwestycji, to jedynie studium planistyczne, które w przyszłości pomoże w stworzeniu szczegółowych dokumentów planistycznych. Ostateczny kształt omówionych propozycji zależy od zdobytych dofinansowań oraz decyzji radnych Rady Miejskiej.